Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Nie jest ważne, kto płaci podatek. Ważne, że danina była należna

11 majaa 2015 r.

Kto sam, bez pośrednictwa płatnika, ureguluje swój podatek, nie ma co liczyć na jego zwrot – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Bez znaczenia – zdaniem sądu – jest to, że danina została wyegzekwowana od podatnika w drodze egzekucji. Przynosi ona taki sam skutek, jak dobrowolna zapłata – stwierdził NSA.

Chodziło o podatnika, który uznał, że sprzedaż znaku towarowego to przychód z działalności gospodarczej. W związku z tym sam regulował z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdził jednak, że podatnik popełnił błąd, bo sprzedaż znaku towarowego to przychód z praw majątkowych, a nie z firmy. Zaliczki z tego tytułu powinien więc był odprowadzić płatnik, a nie podatnik – wyjaśnił fiskus.

W związku z tym mężczyzna złożył korektę zeznań podatkowych, licząc na zwrot nadpłaty. Myślał, że fiskus pociągnie do odpowiedzialności płatnika, który nie dopełnił swoich obowiązków, i od niego wyegzekwuje należny podatek.

Tak się jednak nie stało. Fiskus przerachował jedynie kwoty zapłacone przez podatnika. Wówczas okazało się, że wpłacona zaliczka była zbyt niska. Wynikało to z tego, że przychód z działalności gospodarczej był opodatkowany niższą stawką niż ten z praw majątkowych. W związku z tym fiskus wszczął egzekucję i wyegzekwował niedopłatę z majątku podatnika.

Mężczyzna nie chciał się z tym zgodzić. Nie rozumiał, dlaczego cała odpowiedzialność spadła na niego, skoro to nie on, lecz płatnik nie dopełnił swojego obowiązku. Trzykrotnie składał wnioski w tej sprawie, żądając zwrotu nadpłaty i pociągnięcia płatnika do odpowiedzialności.

Za każdym razem dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie wyjaśniał mu, że rolą płatnika jest tylko techniczna pomoc w obliczeniu, pobraniu i wpłaceniu zaliczek na podatek. Natomiast zobowiązanie i tak ciąży na podatniku i to on ponosi za nie odpowiedzialność. Skoro zatem podatek został zapłacony należnie, to nie ma mowy o żadnej nadpłacie, zwrocie i egzekwowaniu należności od płatnika.

Tak samo orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Wyjaśnił, że nie ma podstaw do tego, żeby obarczać płatnika odpowiedzialnością, skoro podatnik sam uregulował swoje zobowiązanie.

Tak samo orzekł NSA. Sędzia Tomasz Zborzyński wyjaśnił, że postępowanie w tej sprawie w ogóle nie powinno być prowadzone, bo ta sama sprawa nie może być badana trzykrotnie. Wyjaśnił, że bez znaczenia jest to, jak zapłacono podatek – czy zrobił to płatnik, czy podatnik, dobrowolnie czy na skutek egzekucji. Najważniejsze jest to, że danina została uregulowana.

NSA wyjaśnił, że podatnik mógł skarżyć działania organów w czasie, gdy te je podejmowały. Dziś jednak nie może żądać zwrotu podatku. 


Patrycja Dudek, Gazeta Prawna 2015-04-27