Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Kiedy przedsiębiorca rozlicza VAT i PIT od auta

27 kwietnia 2015 r.

Przepisy o VAT zawierają generalną zasadę, że samochody o masie do 3,5 tony są wykorzystywane do celów mieszanych, czyli zarówno w działalności gospodarczej, jak i na inne potrzeby, np. na użytek prywatny.

Przy zakupie samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej trudno odzyskać cały VAT. Wycofując pojazd z biznesu, trzeba będzie go jednak naliczyć, ale tylko gdy przysługiwało odliczenie. Inne zasady rządzą PIT

Czy przy wycofaniu auta płaci się PIT

Chcę wycofać samochód osobowy z działalności. Czy w związku z tym będę musiał zapłacić podatek dochodowy?

NIE

Przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby osobiste nie spowoduje powstania przychodu po stronie przedsiębiorcy. Majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku osobistego. Dlatego dojdzie jedynie do przesunięcia rzeczy z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku osobistego. Inaczej będzie w przypadku VAT. Gdy przy nabyciu danego składnika majątku przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to wycofanie na potrzeby prywatne pociąga za sobą konieczność rozliczenia tego podatku. Należy bowiem naliczyć i wykazać VAT jak od sprzedaży. W tym przypadku bierze się za podstawę opodatkowania aktualną wartość rynkową. Jeżeli czytelnik prawa do odliczenia nie miał, VAT nie wystąpi.




Agnieszka Pokojska, Gazeta Prawna 2015-04-22