Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Budżet odda miliony złotych i jeszcze dołoży odsetki

27 kwietnia 2015 r.

Spółka komandytowo-akcyjna jest kapitałową, dlatego już od 2009 r. fiskus nie miał prawa pobierać PCC przy restrukturyzacjach z jej udziałem. Tak orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE

Mimo że wczorajszy wyrok w sprawie Drukarni Multipress (sygn. akt C 357/13) dotyczy mało powszechnego podatku – od czynności cywilnoprawnych to jego znaczenie jest ogromne. W grę wchodzą bowiem miliony złotych. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości wywraca system opodatkowania PCC do góry nogami. Już od 2009 r. dyrektywa kapitałowa 2008/07/EWG nakazuje zwolnić z podatku czynności restrukturyzacyjne z udziałem spółek kapitałowych.

Tylko SKA

Wyrok jest korzystny wyłącznie dla spółek komandytowo-akcyjnych (SKA), bo pytanie w sprawie opodatkowania innych spółek osobowych (cywilnej, jawnej, partnerskiej i komandytowej) zostało zadane warunkowo. TSUE miał na nie odpowiedzieć tylko wtedy, jeśliby stwierdził, że SKA nie jest spółką kapitałową. Nadal więc nie wiadomo, czy inne spółki osobowe też nie powinny płacić podatku od restrukturyzacji. Orzecznictwo NSA jest w tej sprawie rozbieżne – jest już kilka wyroków, z których wynika, że spółka komandytowa jest również spółką kapitałową w rozumieniu przepisów o PCC (np. sygn. II FSK 2796/12, II FSK 2893/12, II FSK 126/13). Więcej jest jednak wyroków niekorzystnych dla tego typu podmiotów. Przegrywają także spółki jawne (np. sygn. akt II FSK 143/13, II FSK 627/13).


Patrycja Dudek, Gazeta Prawna 2015-04-23