Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Właściwe dokumentowanie obrotu między podmiotami powiązanymi

20 kwietnia 2015 r.

W sytuacji, gdy w grupie kapitałowej współpraca jest ścisła i wielopłaszczyznowa, opracowanie i wdrożenie określonej procedury wewnętrznej regulującej przebieg oraz dokumentowanie wzajemnych transakcji, tzw. polityki cen transferowych ma fundamentalne znaczenie.

OPIS SYTUACJI: XYZ Budownictwo sp. z o.o. to podmiot specjalizujący się w projektowaniu i wykonywaniu zaawansowanych technologicznie obiektów budowlanych. Spółka jest częścią grupy podmiotów XYZ zajmujących się generalnym wykonawstwem przedsięwzięć inwestycyjnych. Oferują one projektowanie, dostawę, montaż maszyn i kompletnych systemów technologicznych. W skład holdingu wchodzą przedsiębiorstwa, które mają komplementarny profil działalności oraz możliwości. Na czele grupy zrzeszającej wyłącznie przedsiębiorstwa z siedzibą na terenie Polski, stoi XYZ Holding SA.

XYZ Budownictwo sp. z o.o. stale współpracuje z powiązanymi kontrahentami, realizując transakcje, których przedmiotem jest zakup lub sprzedaż: towarów, materiałów, wyrobów, usług (zarówno o charakterze materialnym, jak i niematerialnym oraz finansowych), wartości niematerialnych i prawnych. Łączny obrót roczny z firmami z grupy XYZ wynosi ok. 50 mln zł.

XYZ Holding SA jako podmiot dominujący w grupie ustala podstawowe założenia polityki finansowej, inwestycyjnej, rynkowej i personalnej oraz koordynuje istotne dziedziny działalności. W ramach funkcji nadzorczych i kontrolnych weryfikuje prawidłowość wywiązywania się przez poszczególne spółki-córki z ich obowiązków, w tym wynikających z prawa podatkowego. Obecnie dział audytu wewnętrznego spółki-matki przeprowadza kontrolę w podmiotach zależnych, w tym również w XYZ Budownictwo sp. z o.o. Jej przedmiotem jest prawidłowe sporządzanie dokumentacji podatkowej cen transferowych.


Ewa Ścierska, Kacper Wrześniak, Gazeta Prawna 2015-04-13