Polska wersja językowa English version Deutsche Sprachversion

Rabat od klienta nie będzie już problemem

22 czerwca 2015 r.

Od 2016 r. przedsiębiorcy będą ujmować faktury korygujące na bieżąco, jeśli nie będą one związane ze zmianą błędnych rozliczeń. Tak przewiduje projekt, który został właśnie skierowany do prac w sejmowej komisji.

Dziś przepisy nie regulują wprost kwestii korekt. Dlatego fiskus wybiera podejście bardziej restrykcyjne – korektę należy robić wstecz.

Potwierdza to m.in. interpretacja z 18 marca 2015 r. (nr IBPBI/1/415-1495/14/ŚS). Tym samym nie tylko przysparza przedsiębiorcom pracy, ale skazuje ich też na ryzyko zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Bo skoro na skutek korekty okazuje się, że koszt w przeszłości był niższy, to wyższe było zobowiązanie podatkowe.

Wstecz tylko błąd

Z projektu wynika, że przedsiębiorcy ujmą korektę wstecz tylko wtedy, gdy będzie ona wynikiem błędu. Tak będzie, gdy faktura zawierała pomyłki np. w ilości, cenie, kwocie VAT.

Jeśli jednak prawidłowo dokumentowała ona zdarzenie gospodarcze, a dopiero później miały miejsce zdarzenia wpływające na zmianę kosztów (i odpowiednio – przychodów

u drugiej strony), to korekta powinna być na bieżąco. Chodzi o takie sytuacje, jak np. obniżenie ceny, udzielenie rabatu, zwrot towaru np. w wyniku zawarcia ugody w postępowaniu mediacyjnym.

– Taka korekta jest tylko nominalnie związana z pierwotną fakturą, ponieważ dotyczy ona nowego, odrębnego zdarzenia gospodarczego, o którym podatnik nie wiedział i nie

mógł wiedzieć w chwili wystawiania prawidłowej faktury pierwotnej – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Przywołano w nim m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 marca 2013 r. (sygn. akt III SA/Wa 2715/12). Korzystnie dla podatnika wypowiedział się także Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 26 lutego 2013 r. (sygn. akt II FSK 1298/11) i 25 marca 2015 r. (sygn. akt II FSK 955/14).

– Większość wyroków jest niekorzystna dla podatników - zauważa Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand.

Rozbieżne orzecznictwo

W sądach zapadają też jednak odmienne wyroki, niekorzystne  dla podatników. Uzasadnieniem jest to, że faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia jest zatem zawsze faktura pierwotna. Ta, która ją koryguje, musi bowiem zawierać  dane ujęte w fakturze korygowanej.

Tak orzekły m.in.: WSA w Gdańsku 19 lutego 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 1686/13), WSA w Białymstoku 24 września 2014 r. (sygn. akt I SA/Bk 222/14), a także NSA 20 maja 2014 r.

(sygn. akt II FSK 1511/12).

Zmiany w amortyzacji  

Sądy są natomiast zgodne w kwestii korekty amortyzacji po otrzymaniu przez podatnika refundacji wydatku na zakup środka trwałego. Potwierdzają, że koszty trzeba pomniejszyć

dopiero z momentem otrzymania dofinansowania. Tak orzekł NSA 19 lutego 2015 r. (sygn. akt II FSK 282/13), a wcześniej 7 sierpnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1978/12).

Nowelizacja przepisów ma odnosić się również do tej kwestii. 

Etap legislacyjny

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów (druk sejmowy nr 3432) – po pierwszym czytaniu w Sejmie skierowany do prac w komisji.


Agnieszka Pokojska, Gazeta Prawna 2015-06-15